Navigace:  MobilChange™ - Dokumentace > Administrace a funkčnost MobilChange™ > Administrátorské nástroje > Popis MobilChange > Aplikační rozhraní > WebService pro Outlook Mobile Service > MobilChange - WebService pro Outlook Mobile Service >

Charakteristika a popis

Předchozí stránkaDomůDalší stránka

WebService pro Outlook Mobile Service je provider pro nativní odesílání SMS z Outlooku.

Aplikace je volitelnou součástí instalace UMS od verze 5.9 UMS.


Microsoft Outlook 2007 má v sobě zabudovanou podporu posílání SMS a MMS zpráv. Této vlastnosti se říká Outlook Mobile Service (OMS). Tato služba komunikuje pomocí Simple Object Access Protokol (SOAP) protokolu. Úkolem aplikace je odchytávat takto formátované zprávy z Microsoft Outlooku 2007, odpovídat na ně a přeformátovat takto přijaté zprávy pro MobilChange. Aplikace se spouští jako webová služba.

poznamka_24Poznámka 1: Od verze 1.1.0.0. umožňuje aplikace spolupráci s databázovým serverem Oracle.

poznamka_24Poznámka 2: MobilChange zatím nepodporuje odesílání MMS zpráv.

Popis Outlook Mobile Service

Služba OMS umožňuje psaní SMS přímo z Microsoft Outlook 2007. Tento poštovní klient má implementované vizualizační nástroje pro psaní SMS a MMS. Po poslání napsané zprávy posílá data na nastavenou adresu, která se stará o autentizaci uživatele a o poslání zprávy.

Zprávy jsou posílány pomocí SOAP protokolu zadanému serveru, který je musí dekódovat, zkontrolovat a poté vyhodnotit, zda je může poslat, nebo vrátit chybu.

Popis webové služby

Protože webová služba využívá technologií Microsoft, je možné jí provozovat pouze pod operačním systémem Windows. Na ostatních operačních systémech se mohou objevit komplikace při běhu aplikace. Aplikace se spouští pomocí Internetové informační služby, kterou je v případně nutné doinstalovat. Jedná se o systémovou službu, která je součástí instalačního média systému UMS.

upozorneni_24Upozornění: Webovou službu je nutno provozovat přes zabezpečenou komunikaci SSL, která běží na portu 443. Pro správnou funkci je také nutné nainstalování zabezpečovacího certifikátu, kterým je služba zabezpečena.

Potřebné knihovny

ASP.NET v. 2.0.5-0727 (http://www.microsoft.com)

.NET Framework v. 2.0 (http://www.microsoft.com)

Log4net v. 1.2.10.0 (http://logging.apache.org/)

UMS.LIB v. 1.0.1.21847 (DATASYS s.r.o.)

Knihovny Log4net a UMS.LIB jsou součástí instalačního balíčku služby. Zbývající služby jsou buď součástí operačního systému, nebo je možné je stáhnout a nainstalovat ze stránek Microsoft.

Stromová struktura služby

Stromová struktura služby

Stromová struktura služby

Možnosti autorizace

pouze LDAP (výchozí)

pouze UMS DB (od UMS 5.14)

nejdříve LDAP a při neúspěchu zkusit UMS DB

nejdříve UMS DB a při neúspěchu zkusit LDAP