Mobilchange news Obsah dokumentace Uživatelská dokumentace Administrátorská dokumentace Rejstřík pojmů Technická podpora Hledání on-line

MobilChange UserManager - správa uživatelů

Popis programu

Program umožňuje zobrazit a editovat informace o uživatelích systému MobilChange. Informace mohou být umístěny v registry nebo v jednom z následujících databázových systémů:

V horní části hlavního okna programu:

je menu, lišta tlačítek (toolbar) pro ovládání programu, řádka nadpisů sloupců, které zároveň slouží jako tlačítka pro třídění, řádka editovatelných okének pro výběr řádek (filtr).
Ve střední části okna jsou zobrazeny údaje o jednotlivých uživatelích.
V dolní části okna (stavový řádek – status bar) je napravo zobrazeno pořadové číslo prvního zobrazeného řádku, pořadové číslo posledního zobrazeného řádku a celkový počet řádek. Všechna tři čísla se týkají již vybraných řádek po setřídění.

Popis tlačítek toolbaru (zleva doprava):

zpět na začátek


Třídění položek

Program umožňuje třídění podle některého sloupce vzestupně nebo sestupně. Data jsou setříděna po stisknutí tlačítka v řádce tlačítek. Program umožňuje třídit podle většiny sloupců (nelze třídit dle denního a měsíčního limitu, hesla, priority). Podle sloupců, ve kterých jsou hodnoty přebírány ze skupin, nelze třídit nikdy.

Filtrování položek

Filtrováním rozumíme zobrazení části položek z databáze. Do editovatelných okének v horní části okna programu (pod tlačítky, pro každý sloupec jedno okénko) je možno zadat texty, které slouží jako podmínka. Program umožňuje následující typy výběru:

Každý uživatel patří do nějaké skupiny. Pokud nepatří do žádné skupiny (jméno skupiny je špatně zadáno), jsou položky přebírané z defaultní skupiny $Gdefault a jsou zobrazeny odlišnou barvou. Problém nastane, pokud je jméno skupiny špatně zadáno a pokud třídíme/vybíráme podle sloupce, kde mohou být hodnoty převzaté ze skupiny - v takovém případě řádky se špatně zadanou skupinou NEJSOU zobrazeny

zpět na začátek


Nastavení programu

Program při startu přečte informace o svém nastavení a o umístění databáze uživatelů ze souboru MxUserManager_CSY.ini (nebo MxUserManager_ENU.ini - dle jazykového nastavení Windows). Stejné položky se pokusí přečíst z registry počítače, na kterém běží, a to z klíče HKCU\SOFTWARE\DATASYS\MobilChange\MxUserManager.

Pokud nějaká položka klíče neexistuje, přeruší čtení. Pokud neexistuje položka INI souboru, program se vůbec nerozeběhne.
Všechny položky načtené ze souboru MxUserManager_CSY.ini a přepsané hodnotami z registry program před ukončením uloží do registry počítače, na kterém běží.
Program při startu čte několik položek z registry MobilChange serveru, jehož jméno se zadává pomocí menu Nastavení – Umístění databáze uživatelů - Jméno serveru, zobrazí se tento dialog. Pro lokální počítač zadejte buď skutečné jméno počítače nebo prázdno (nepoužívejte localhost).

Umístění databáze se určuje pomocí dialogového boxu, který se vyvolá v menu Nastavení – Umístění databáze uživatelů.

Před zobrazením dat na klientském PC je nutné data na serveru přečíst z databáze, setřídit a poslat po síti na klientský počítač. Frekvence obnovování obrazovky ve vteřinách je minimální počet vteřin mezi dvěma po sobě jdoucími případy čtení, třídění a poslání dat. Jinými slovy: program čte zobrazované rozmezí řádek po uplynutí nastaveného počtu vteřin od posledního jejich přečtení (data mohla na serveru změnit jiná osoba či jiný program). Není důležité, zda minule byla data čtena následkem uživatelské akce či následkem uplynutí časového intervalu.

Rozsah přenosu přes síť je číslo mezi 100 a 1000 (čísla mimo rozsah program nevezme v úvahu). Při každém obnovování obrazovky jsou ze serveru posílány zobrazované řádky, jistý počet řádek nad nimi a jistý počet řádek pod nimi. Rozsah přenosu přes síť je tento "jistý počet řádek". Pokud je číslo malé (100), musí server při posunu nahoru a dolů při zobrazování dat posílat další data relativně často a posílá jich relativně málo. Pokud je číslo velké (1000), musí server při posunu nahoru a dolů posílat data cca 10 x méně často, při každém poslání jich musí poslat cca 10 x víc. Pro server každé poslání obnáší přibližně stejně práce, bez ohledu na počet poslaných řádek. Nová data se posílají po každé editaci (například po změně jediné položky na jediné řádce).

Databáze uživatelů může být umístěna na databázovém serveru nebo v registry. Informace o umístění databáze je možné převzít z MobilChange serveru (DOPORUČENO - jen tak máte jistotu, že editujete databázi, kterou Mobilchange skutečně používá). Pokud je v Umístění databáze zvoleno ODBC připojení, řídí se připojení na databázi dialogovým boxem, který je zobrazen po stisknutí tlačítka Nastavení ODBC (viz níže). Je-li databáze umístěna v registry, je nutno zadat pomocí výše zobrazeného dialogového boxu jméno počítače, v jehož registry je umístěna.

Přístup pomocí ODBC se řídí následujícím dialogovým boxem.

Program může pracovat s databází uživatelů umístěnou v Registry, MS SQL nebo Oracle. Pro každou databázi jsou používány odlišné SQL příkazy, typ databáze proto musí být správně nastaven a to i v případě, že program přebírá informace o databázi z registry Mobilchange serveru. Connection string je řetězec, pomocí kterého se navazuje kontakt s databází.

Položku Výběr (čtení dat) nutno volit s ohledem na vaši databázi - Oracle (verze 8 či starší) nedokáže číst jednokrokově.

Třídění zobrazených řádek je podstatně rychlejší, pokud je tříděno podle sloupce, ve kterém nemohou být hodnoty převzaté ze skupin. Pomocí volby Třídění je možno třídění podle takových sloupců povolit/zakázat.

Primární klíč určován programem - obvykle je vhodnější nechat databázi počítat primární klíč pro nově vytvořené záznamy. Je možné uchovávat aktuální hodnotu primárního klíče na zvoleném počítači v registry a inkrementovat ji při každém vytvoření nového záznamu.

Na chybná nastavení v tomto dialogovém boxu program upozorní. Pokud databáze v okamžiku stisknutí OK není dostupná (chcete ji zpřístupnit později), umožní program pokračovat, bude hlásit chyby a po ukončení dialogových boxů nebude schopen zobrazit data.
Nastavení pro Oracle databázi je popsáno zde.

POZOR - výběr databáze platí jen pro MxUserManager!!! Nepřepíná Mobilchange tak, aby používal databázi pro svůj běh!!!
Po instalaci Mobilchange ukládá informace o uživatelích obvykle do registry. Pokud chcete přepnout na databázi, je nutno provést několik úprav v registry - popis najdete zde.

Další možnosti nastavení

Pokud chcete změnit seznam sloupců, které program zobrazuje, stiskněte v panelu nástrojů čtvrté tlačítko zprava. Zobrazí se dialog se seznamem dostupných sloupců, který můžete modifikovat - sloupce lze povolit/zakázat, změnit jejich popis a nastavit jejich pořadí (tažením myší) a umístění. Po úpravě každého sloupce stiskněte Proveď, jinak se změny neakceptují. Po ukončení editací stiskněte OK a okno programu zobrazí vybrané sloupce.

Pokud se položka některého sloupce dědí ze skupiny, je zde text "Dědit ze skupiny" na barevném podkladě. Pokud chcete vidět konkrétní nastavení bez toho, že byste se museli dívat na konkrétní skupinu, stiskněte v panelu nástrojů žlutou šipku dolů (druhá zprava). Tím se zobrazí přímo zděděné hodnota.

Vybarvení programu lze měnit v menu Nastavení - Vzhled. Můžete měnit font a barvu popředí/pozadí všech položek, které program zobrazuje.

V menu Úprava - Načítání dat z CSV souboru lze provést import databáze z CSV souboru. Oddělovačem nemusí být jen čárka, ale i středník, tabulátor nebo svislá čára (|) - lze zvolit. Průběh importu se zapíše do zadaného logovacího souboru. Význam jednotlivých sloupců v CSV souboru:
 
Pořadí Význam Povolené hodnoty
1 ID - identifikátor uživatele v databázi nevyplňovat - vygeneruje se automaticky
2 email uživatele platná adresa v SMTP formátu
3 typ účtu 0-speciální uživatel, 1-mail, 2-aplikace, 3-skupina, 4-RegExp uživatel
4 gateway pro daného uživatele a-Aplikace, e-Exchange, l-Lotus Notes, s-SMTP, x-Aplikace
5 číslo mobilu uživatele - informativní řetězec znaků
6 heslo pro SMTP přístup řetězec znaků
7 skupina, do které uživatel náleží jméno skupiny, musí začínat $G. Pokud zadáte neexistující skupinu, uživatel se vytvoří bez chyby, ale zřejmě bude mít problémy při použití Mobilchange - je nutno jej přeřadit do existující skupiny.
8 smí uživatel používat Mobilchange? -1=dědit ze skupiny, 0=nepovoleno, 1=povoleno
9 může uživatel přistupovat k SMTP receiveru? -1=dědit ze skupiny, 0=nepovoleno, 1=povoleno
10 jazyk uživatele jazyk uživatele nebo * pro dědění ze skupiny
11 posílat uživateli DR? -1=dědit ze skupiny, 0=nepovoleno, 1=povoleno
12 posílat uživateli NDR? -1=dědit ze skupiny, 0=nepovoleno, 1=povoleno
13 posílat uživateli informaci o odeslání? -1=dědit ze skupiny, 0=nepovoleno, 1=povoleno
14 Omezení počtu SMS z emailu počet SMS nebo -1 pro dědění ze skupiny
15 SMS tohoto uživatele vždy odesílat jako "nomodify" -1=dědit ze skupiny, 0=nepovoleno, 1=povoleno
16 omezení priorit, zadáno bitmaskou bity 1-0 low, 3-2 normal, 5-4 high; 00 = nesmí, 01 = může, 11 = dědí ze skupiny
17 dovolená čísla pro odesílání SMS regulární výraz na povolená čísla; číslo které není povolené je zakázané; pokud je --, dědí se ze skupiny
18 seznam linek, přes které smí odesílat seznam linek oddělený čárkou nebo * pro všechny linky nebo -- pro dědění ze skupiny
19 původ uživatele 0 = automaticky založeno mxKernelem; 1 = synchronizace s EX; 2 = synchronizace s LDAP; 3 = ručně založeno; 4 = ručně založeno a pak synchronizováno s LDAP
20 archivace odeslaných SMS -1=dědit ze skupiny, 0=archivuje se, 1=nearchivuje se
21 detekce editace uživatele 0-byl editován, 1-ješte nebyl editován
22 počet SMS odeslaných tímto uživatelem 0
23 celková cena za odeslané SMS 0
24 denní limit ceny odeslaných SMS denní limit [Kč] nebo -1=bez limitu, -2=dědit ze skupiny
25 dnes již odesláno SMS za .. [Kč] 0
26 měsíční limit ceny odeslaných SMS měsíční limit [Kč] nebo -1=bez limitu, -2=dědit ze skupiny
27 tento měsíc již odesláno SMS za .. [Kč] 0
28 display name - tak jak přijde z e-mail systému řetězec znaků
29 jméno uživatele řetězec znaků
30 příjmení uživatele řetězec znaků
31 ID uživatele řetězec znaků
32 ID nákladového střediska řetězec znaků
33 telefonní číslo řetězec znaků
34 faxové číslo řetězec znaků
35 email adresa byla zapsána ručně a nebude se při synchronizaci měnit 0-nebyla zadána ručně, 1-zadána ručně
36 divize uživatele řetězec znaků
37 oddělení řetězec znaků
38 funkce řetězec znaků
39 ulice řetězec znaků
40 město řetězec znaků
Příklad jednoho řádku CSV souboru:
;kn@seznam.cz;1;e;603280123;heslo;$Gdefault;1;0;cz;-1;-1;-1;-1;-1;63;--;--;3;-1;0;0;0;-2;0;-2;0;Karel Novák;Karel;Novák;312487;0;225308123;225308523;1;IT;údržba sítě;technik;Dlouhá 15;Praha

Obsah stávající databáze lze ověřit funkcí Úprava - Ověř obsah databáze. Výsledek kontroly se ukládá do zadaného logu.

Jazyk rozhraní UserManageru se volí automaticky podle regionálního nastavení Windows.

zpět na začátek


Správa uživatelů

Po spuštění se zobrazí seznam uživatelů (včetně speciálních). Po stisknutí tlačítka zobrazení skupin je zobrazen seznam existujících skupin z databáze. Zde je možné nastavovat vlastnosti které jsou děděny na jednotlivé členy skupiny.
Typy záznamů:

Všechny typy záznamů lze založit ručně stisknutím tlačítka Nový uživatel v hlavním okně programu. Na Základní kartě uživatele je nutné vyplnit alespoň Email a uživatelskou skupinu, do které má být uživatel zařazen.
Dále je možno vyplnit Zobrazené jméno (u skupiny sem lze zadat email adresu vlastníka skupiny pro odesílání statistik), ID nákladového střediska (pro účtování) a heslo pro SMTP receiver (pokud jej používáte).
V rámečku Komunikace lze vybrat, zda uživateli budou/nebudou posílany informační maily o odeslání/doručení/nedoručení SMS nebo se toto nastavení zdědí ze skupiny. Podobně se v rámečku Priority nastaví povolená priorita SMS daného uživatele.
Stejným způsobem lze nastavit parametry Smí používat MX, Přímý přístup k SMTP, Neměnit email a Jazyk uživatele.
Gateway závisí na email systému - e/s/l/a pro Exchange/SMTP/Lotus Notes/aplikace (nevyžaduje email systém).
Dále lze nastavit limit, na kolik SMS maximálně se rozdělí zprávy od uživatele, pokud přesáhnout délku jedné SMS, nebo jej lze zdědit ze skupiny (Max počet SMS/email). Rovněž je možné zadat denní a měsíční limit počtu odeslaných SMS nebo jej zdědit ze skupiny. Zbývající položky jsou informativní - celkový/denní/měsíční počet odeslaných SMS a cena za ně (hodnoty se zobrazí až uživatel pošle SMS).
 

Na Informativní kartě lze definovat další parametry - čísla, na která uživatel smí posílat SMS (regulární výraz nebo odkaz na soubor se seznamem čísel, viz níže), kterými linkami SMS může SMS odesílat a zda jeho SMS archivovat. Tato nastavení lze dědit za skupiny. Zbytek jsou informace o uživateli - jméno, příjmení, adresa, divize, telefonní čísla.

Stejným způsobem se zakládá nová skupina (dialog je stejný), avšak v tomto případě NESMÍTE žádný z parametrů nastavit jako "Dědit ze skupiny" (skupina nemůže dědit nastavení z jiné skupiny). Program to hlídá a na chybu upozorní.


 

Do položky "Regulární výraz na povolená čísla" je možno zadat regulární výraz nebo též jméno souboru se seznamem čísel. Ten se zapíše ve tvaru @jméno-souboru.txt, tj. uvede se znakem "zavináč". Soubor musí být uložen v adresáři MobilChange/data.

Jeho formát je následující:

Příklad souboru s vysvětlením významu řádků:
	420603123456	;povoleno číslo +420603123456
	420604*		;povolena všechna čísla začínající +420604
	-42160*112233	;zakázána všechna čísla, která začínají +42160 a končí 112233; mezi tím může být cokoli
	-422*		;zakázána všechna čísla začínající na +422
	-4206032800??	;zakázána všechna čísla +4206032800xx, kde místo xx mohou být jakékoli dvě číslice
	-*		;zakázána všechna čísla

Soubor se vyhodnocuje odshora dolů. Jakmile je nalezeno první pravidlo, kterému dané telefonní číslo vyhovuje (ať už povoluje či zakazuje), zpracování končí. Pokud není nalezeno žádné vyhovující pravidlo, číslo je zakázáno. Pokud to má být naopak, dejte jako poslední pravidlo *.

zpět na začátek


Omezení programu

Sloupec PRIORITY obsahuje tři nezávislé položky. Každá z nich může být zděděna ze skupiny. Obdélník celé položky proto nemůže být vybarven v závislosti na tom, zda položka je či není děděna za skupiny. Filtr nemůže být nastaven na hodnoty ze skupiny zděděné. Pokud jsou priority povoleny, nabývají tří hodnot L, N, H v tomto pořadí. Řádek proto může vypadat takto:
L N H

Namísto písmena může být – (pomlčka) pro zakázáno. Například nízká priorita Ano, střední Ne, vysoká Ano vypadá následovně:
L – H

Pokud se nastavení dědí ze skupiny, je zde I (písmeno I). Pokud filtrujete na hodnotu sloupce PRIORITY, můžete napsat například
L N H (nízká Ano, střední Ano, vysoká Ano)
- - H (nízká Ne, střední Ne, vysoká Ano)
I I H (nízká Dědí, střední Dědí, vysoká Ano)

Na rozdíl od ostatních sloupců nastavené písmeno či pomlčka filtrují pouze hodnoty v záznamu, nikoli hodnoty převzaté ze skupiny. To znamená, že L N H výběr omezí záznamy, které obsahují L N H a nebere v úvahu záznamy, které obsahují I (dědění) a to bez ohledu na to, kdy je na odpovídajícím místě ve skupině, ze které se dědí, shodná hodnota.

zpět na začátek