FaxChange novinky Obsah dokumentace Uživatelská dokumentace Administrátorská dokumentace Rejstřík pojmů Technická podpora Hledání on-line

Jak FaxChange vlastně funguje?

Úvodem

Tento dokument je zde, aby pomohl správcům sítí a ostatním odborníkům pochopit, jak vlastně FaxChange funguje. Pochopení základních principů umožňuje efektivnější konfiguraci i správu systému FaxChange.

Obsah


Základní principy

FaxChange je řešena modulárně. Skládá se z následujících komponent:
Gateway Gateway přenáší zprávy z FaxChange do e-mailového systému, v našem případě do MS Exchange. Připojení k jinému e-mail systému znamená pouze nahrazení gatewaye. FaxChange může být připojena i k několika e-mailovým systémům najednou -- prostě běží více gatewayí současně.

MS Exchange gateway se skládá ze dvou částí: vlastní gatewaye, která přenáší zprávy typu FAX (tj. odesílané či přišlé faxy) a z mailbox agenta, který zajišťuje transport ostatních zpráv (potvrzení o doručení / nedoručení, náhled faxu, hlášení o chybě atd.)

Gateway bude v dalším textu označována jako GATE-F (GW-F), mailbox agent jako GATE-M (GW-M).

Server Server je "centrální posunovač". Rozděluje ostatním komponentám práci. Server také zajišťuje správu databáze uživatelů a archivu faxů, generuje náhledy faxů...
Konvertor Konvertor převádí dokumenty a zprávy do faxového formátu -- bitmapového obrázku TIFF Class G4.

Konverzi běžných zpráv MS Exchange (RTF text) provádí pro dosažení vysoké rychlosti speciální jednoúčelová aplikace. Konverze dokumentů ostatních formátů se provádí spuštěním odpovídající aplikace pomocí OLE a následným tiskem do "faxové tiskárny". Samozřejmě plně automaticky.

Konvertor pro RTF je uložen v adresáři convert/small. "Velký konvertor" pro ostatní dokumenty je v adresáři convert/big. MasterConvert, což je service rozdělující výše uvedeným dvěma práci, operuje nad adresářem convert.

Driver linky Driver linky odesílá připravené faxy a přijímá faxy zvenčí. Opět se jedná o samostatný modul. V současné době máme k dispozici ovladač pro specializované faxové karty Brooktrout a pro faxmodemy Class 2 / 2.0.

I zde je samozřejmě možné, aby v rámci jednoho systému FaxChange běželo několik driverů linky, a to i rozličných typů -- je tudíž možné, aby firma nasadila FaxChange na jednom běžném modemu Class 2, a posléze, po zjištění, že kapacita jednoho portu již nevyhovuje, pořídila např. čtyřportovou kartu Brooktrout, a provozovala obojí najednou.

System Attendant System Attendant je důležitým nástrojem pro zajištění spolehlivosti provozu. Dalo by se říci, že je to "hlídací pes". V pravidelných intervalech se ptá jednotlivých modulů, zda jsou v pořádku. Pokud některý modul neodpoví do zadané doby, je prohlášen za nefunkční. System attendant se ho pokusí zastavit a znovu spustit. Pokud se mu to povede, je vše v pořádku.

Pokud se ovšem ani na několikátý pokus restart programu nepovede a daný modul stále neodpovídá, nebo pokud modul po chvíli odpovídat přestane, System Attendant jednak zapíše potřebné informace do eventlogu a jednak pošle mail správci systému, který se tak dozví o problému.

V současné době je v návrhu gateway umožňující System Attendantu posílat v případě nouze zprávu administrátorovi pomocí SMS zpráv na GSM mobilní telefon a na klasický pager. Pak bude správce sítě uvědoměn o problému opravdu kdekoli.

zpět na začátek


Schéma FaxChange

Jednotlivé moduly FaxChange spolu komunikují výhradně přes filesystém. Na obrázku je vyznačeno, pomocí kterých adresářů spolu jednotlivé části "mluví".

Komunikace probíhá vždy stejným způsobem. Modul nahraje do správného adresáře jednotlivé binární soubory, které chce předat dál a na závět vytvoří soubor *.CTL , ve kterém uvede všechny potřebné řídící informace -- tj. kam se má fax poslat, jaké soubory se mají zkonvertovat atd.

zpět na začátek


Popis souborů *.CTL

Všechny moduly s vyjímkou konvertoru používají CTL soubory se stejnou strukturou, jako měly INI soubory ve Windows 3.1.

Jak fax prochází jednotlivými komponenty FaxChange, jeho CTL soubor se negeneruje vždy znovu, jenom se k němu přidávají nové sekce.

Popis jednotlivých sekcí:

SYSTEM
Zde jsou uloženy systémové informace o faxu -- např. u odcházejícího faxu je zde subjekt, priorita, na kdy je fax schedulován, jméno souboru se zprávou, seznam attachmentů atd.
FROM
Informace o odesílateli
TO
Informace o adresátovi. Pokud má fax více adresátů, tato sekce se opakuje.
FAX_TO
Informace o adresátovi faxu. V této fázi již CTL soubor obsahuje jen jednoho adresáta a zde je jeho telefonní číslo ve formě připravené na vytáčení.
FAX
Sezname souborů TIFF přijmutých či připravených k odeslání.
ATTEMPT
Záznam o jednom pokusu o odeslání. Pokud byl fax odeslán až na N-tý pokus, je v CTL souboru celkem N sekcí "attempt".

Ve všech adresářích kromě fax/out se vyskytují soubory CTL ve dvou stavech. Když jsou vytvářeny (tj. některý z modulů do nich zapisuje), mají příponu jinou než CTL. Jakmile jsou definitivně uzavřeny, program je přejmenuje na CTL a tím dá najevo, že si je může odebrat některý jiný modul.

V adresáři fax/out jsou přechody CTL souborů složitější:

Konvertor dostává v adresáři convert/in CTL soubory značně zjednodušené. Obsahují prostý seznam dokumentů ke zkonvertování -- na každém řádku jedno jméno souboru. Po konverzi je soubor *.CTL smazán -- tím dává konvertor serveru najevo, že je hotov. Pokud se konverze nepodaří, je místo souboru *.TIF v convert/out vytvořen soubor *.ERR s popisem chyby (nebo taky žádný soubor).

zpět na začátek


Semaforové soubory v adresáři FLAG

V adresáři flag se vytváří semaforové soubory. Popisují stav jednotlivých modulů FaxChange a umožňují vzájemnou komunikaci mezi nimi.
log-?.fxs Popisuje, jak mnoho záznamů se bude zapisovat do eventlogu.

Tento flag je možno nastavovat v programu fxCfg (záložka "system", "množství zápisů do eventlogu").

run.fxs Tento soubor vytváří server, dává jím na vědomí ostatním programům, že se mají rozběhnout. Delší popis je v kapitole o restartu systému .

Uživatel ho nesmí měnit.

pause.fxs Tento soubor vytváří server jako signál pro drivery linek, že mají po odeslání právě odesílaného faxu přejít do stavu "pause" -- přestat vysílat a jen přijímat. Gateway v reakci na tento flag naopak přestane přijímat zprávy, jen je vysílá směrem od serveru ven.

Flag pause.fxs se používá při startu systému, pro zajištění "úklidu" v adresáři fax/out. Více je popsáno v kapitole o restartu systému .

Uživatel ho nesmí měnit.

down.fxs Tento soubor vytváří server, dává jím na vědomí ostatním programům, že se mají bezpodmínečně a okamžitě ukončit.

Uživatel ho nesmí měnit.

run.l?? Driver linky ?? dává serveru najevo, že běží. Je to reakce na flag serveru run.fxs. Delší popis je v kapitole o restartu systému .

Uživatel nesmí tento soubor upravovat

pause.l?? Driver linky ?? dává serveru najevo, že (jako reakce na flag pause.fxs) dokončil odesílání faxu a teď určitě žádný neodesílá. Delší popis je v kapitole o restartu systému .

Uživatel nesmí tento soubor upravovat

down.l?? Driver linky ?? skončil s kritickou chybou nebo zareagoval na flag serveru down.fxs.

Uživtel nesmí tento soubor upravovat

tst-????.fxs Tyto soubory vytváří System Attendant. Jsou určeny k testování života ostatních komponent systému. Pokud je cílový modul včas nesmaže, je prohláše za nefunkční.

Identifikace jednotlivých modulů: FXSV = server, GWFX = gateway, GWML = mailbox agent, BKTR = driver Brooktrout karet.

Uživatel je nesmí měnit.

cmd-????.dwn Tyto soubory vytváří jednotlivé komponenty FaxChange, pokud z nějakého důvodu potřebují být zrestartovány. System Attendant je jako potvrzení o příjmu smaže.

Identifikace jednotlivých modulů: FXSV = server, GWFX = gateway, GWML = mailbox agent, BKTR = driver Brooktrout karet.

Uživatel je nesmí měnit.

zpět na začátek


Restart systému : co se vlastně děje?

zpět na začátek