FaxChange novinky Obsah dokumentace Uživatelská dokumentace Administrátorská dokumentace Rejstřík pojmů Technická podpora Hledání on-line

Debugování a řešení problémů

Pokud Faxchange nepracuje správně, je možno spouštět některé jeho komponenty v ladicím (debug) módu. To znamená, že komponenta neběží jako servis, ale jako konzolová aplikace, která o své činnosti vypisuje zprávy na obrazovku. Tyto zprávy nám pomohou zjistit, v čem je problém.

Obsah

  1. Jak spustit jednotlivé komponenty v ladicím režimu?
  2. Jak nastavit konzolové okno, aby bylo použitelné?
  3. Jak probíhá odeslání faxu?
  4. Jak probíhá příjem faxu?
  5. Speciální možnosti debugování
  6. Logování činnosti jednotlivých komponent

Jak spustit jednotlivé komponenty v ladicím režimu?

Většinu serverových komponent FaxChange (i ostatních UMS produktů) je možno spustit v ladicím režimu, ve kterém je dobře vidět co dělají či nedělají.

Postup:

  1. Zastavte a zadisablujte službu, kterou chcete ladit
  2. Najděte EXE soubor, který ji obsluhuje (konvertory v convert/big/bin.4/ a convert/small/bin/, ostatní v bin/)
  3. Spusťte jej s parametrem -d případně -debug, debug, -c. Pokud použijete parametr /?, zpravidla se vypíše nápověda.
Co lze debugovat a jak:
Jméno servisujméno EXE
Faxchange.ConvertBigfxcnvbig.exe -debug
Faxchange.Masterfxmcnv.exe -d
Faxchange.ConvertRtffxrtf.exe -debug
Faxchange.LineDrvBTfxbktr.exe -debug
Faxchange.LineDrv.TRxStreamfxboston.exe -debug
Faxchange.LineDrv2fxcls2.exe -debug *)
Faxchange.Serverfxsrvr.exe -debug
Faxchange.SysAttfxsysatt.exe -d
Faxchange.Gate.FaxfxGw2k.exe notserv Faxchange-Gate-Fax
Faxchange.Gate.Notesfxlngate.exe -debug
Faxchange.Pop3Smtpfxsmtp.exe -debug
UMS.LineDrv.CAPI_ISDNvxfxcapi.exe -debug
Faxchange.Routerfxrouter.exe -debug
Faxchange.EricssonDirericson.exe -debug
Faxchange.MailRobotrobot.exe -d

*) pokud používáte více než jeden modem, spouští se debug mód jinak - fxcls2.exe X, kde X je číslo linky. Pokud tedy máte např. dva modemy, první z nich debugujte pomocí fxcls2.exe 0, druhý pak pomocí fxcls2.exe 1

zpět na začátek


Jak nastavit konzolové okno, aby bylo použitelné?

Kliknutím na ikonu v levém horním rohu okna zobrazíte menu. V něm zvolte Properties.

Na záložce Layout nastavte Screen Buffer Size - Height na 9999.

Tím se na pravé hraně okna utvoří scrollbar a okno si pamatuje výstup programu až do délky 9999 řádek. Ten je pak možno označit a nakopírovat do schránky pomocí volby Edit v menu pod ikonou.

zpět na začátek


Jak probíhá odeslání faxu?

Ve všech bodech zpracování je fax reprezentován "řídícím" textovým souborem, obvykle s příponou CTL a jedním či několika dalšími datovými soubory. Řídící soubor je obyčejný textový soubor, editovatelný například Notepadem.

V některých adresářích (fax/out/, convert/in/) je příponou jména řídícího souboru určeno, co se s řídícím souborem právě děje (viz. dále).

První písmeno jména řídícího souboru obvykle určuje prioritu (h/n/l); soubory s vyšší prioritou jsou zpracovávány dříve. Proto je možné odeslat fax například v době, kdy se zpracovává velký faxmailing (ten má automaticky sníženou prioritu).

V adresářích mail/in/ a mail/out/ určuje první písmeno, jaká gateway má soubor zpracovat (e,f = MS Exchange, l = Lotus Notes, s = SMTP/POP3).

Zpracování faxu probíhá podle následujícího postupu:

  1. Gateway dostane zprávu od uživatele a uloží ji do mail/in/.
  2. Server přebere zprávu, ověří práva, řídící soubor přesune do fxsrvr/tmp/ a datové soubory do convert/in/.
  3. Server vytvoří řídící soubory pro konverzi v convert/in/ a čeká na ukončení konverze (respektive zpracovává další úlohy).
  4. ConvertMaster rozdělí soubory - RTF soubory předá konvertoru RTF, ostatní konvertoru obecných dokumentů. V obou případech to udělá tak, že datové soubory nakopíruje do convert/big/in/ resp. convert/small/in/ a vytvoří k nim řídící soubory. Pak čeká na dokončení konverze (respektive zpracovává další úlohy).
  5. Konvertory ukládají své výstupy do convert/small/out/ resp. convert/big/out/, odkud si je odebírá ConvertMaster a přenáší do convert/out/.
  6. Zkonvertované dokumenty server přesune do fax/out/. Pak pošle uživateli náhled, řídící soubor faxu si přesune do fxsrvr/preview/ a odchozí náhled uloží do mail/out/, kde si jej odebere gateway.
  7. Gateway přijme od uživatele odpověď na náhled a uloží ji do mail/in/. Server si ji vybere, přesune CTL soubor z fxsrvr/preview/ do fax/out/ (pokud odpověď byla "Odelat fax") a "naklonuje" jej - udělá pro každého příjemce jednu kopii.
  8. Driver linky vyhledává soubory fax/out/*.ctl. Pokud nějaký najde, přejmenuje jej na *.now a pokusí se o odeslání. Po skončení pokusu napíše driver na konec souboru sekci [attempt], ve které popíše tento pokus o odeslání.
  9. Další zpracování pak závisí na tom, zda se fax podařilo odeslat:

zpět na začátek


Jak probíhá příjem faxu?

Technologie řídících souborů atd. je stejná jako při odesílání faxu.
  1. Driver linky vyzvedne příchozí telefonát, přijme PABX až do maximální délky nastavené v fxCfg (neprovádí maskování PABX). Uloží jej do fax/in/.
    Zde je tedy možno v CTL souboru najít, jaké PABX bylo fyzicky přijato z telefonní linky (položka PABX=).
  2. Server si tyto soubory vyzvedne, provede maskování PABX, zaarchivuje, vytiskne a pošle e-mailem uživatelům dle routingu (uložením do mail/out/).

zpět na začátek


Speciální možnosti debugování

Některé servisy lze debugovat bez nutnosti spuštění v debug módu. Určitým nastavením v registry necháte vytvářet log soubor s informacemi o činnosti servisu a restartujte servis. Veškeré odkazy do registry budou udávány relativně ke klíči HKLM/software/Datasys/Faxchange, pokud není uvedeno jinak.
  1. Brooktrout TR114 driver (LineDrvBT)
    Tento servis má velmi bohaté možnosti logování:
  2. ClassX driver
    Nastavte v klíči 0local/system/class2dbg hodnotu "1" (jednička, bez uvozovek). Po spuštění driveru se v rootu systémového disku bude vytvářet soubor faxman.log s debugovacími informacemi.
    Soubor se vytváří jen pokud Faxchange používá jediný modem!
  3. Konvertory
    Nastavte v klíči global/system/mcnv_keep_err hodnotu "1". Pokud nyní dojde k chybě konverze, ve výstupním adresáři zůstane ERR soubor, jehož analýzou lze zjistit příčinu chyby.
    Pro "malý" konvertor je výstupním adresářem faxchange/convert/small/out.
    Pro "velký" konvertor je výstupním adresářem faxchange/convert/big/out.

    Pro debugování velkého konvertoru slouží též klíč BIG_CNV/KEEP_ERR - nastavte zde jedničku pro vytváření ERR souboru s debugovacími informacemi.

  4. CAPI driver
    Logování činnosti driveru - v HKLM/SOFTWARE/Datasys/UMS/drivers/vxcapi vytvořte klíč logfile typu REG_SZ a zadejte plnou cestu k log souboru. Po restartu servisu se začne vytvářet textový log o činnosti CAPI driveru.
  5. Lotus gateway
    Zcela automaticky vytváří ERR soubor v adresáři faxchange/mail/out/err. V tomto souboru lze najít informace o poslední dokončené operaci. Při korektním ukončení činnosti gatewaye se ERR soubor smaže, v případě chyby na disku zůstává a je možno jej analyzovat.
    Pokud máte gateway verze 4.6.0.119 a vyšší, pak při nastavení v registry HKLM\SOFTWARE\Datasys\FaxChange\LN_GATE\KeepLog=1 (string hodnota) se zachovávají všechny ERR soubory, tj. lze detailně sledovat činnost gatewaye.
  6. Exchange fax a mail gateway
    Logování činnosti - v HKLM/SOFTWARE/Datasys/Faxchange/global/exchange změňte hodnotu GwDebugMode z nuly na jedničku. Po restartu fax a mail gatewaye se začne generovat logovací soubor C:\gwlog-fx-fax.log (fax gateway) a C:\mg-log-pri.txt (mailbox agent).
  7. AD provider
    Logování činnosti - v HKLM/SOFTWARE/Datasys/FaxChange/install/exchange změňte hodnotu ProviderDebug z 0 na 1. Další nastavení v tomto klíči (pokud hodnota neexistuje, vytvořte ji):
    LogPath - adresář, do kterého se ukládá log jako soubor fxadprovider.YYMMDD.txt (je-li logování zapnuto). Není-li hodnota LogPath zadána, použije se výchozí umístění: z registry HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Folders\Local AppData se načte cesta k lokálnímu nastavení aplikací v uživatelském profilu a zde se vytvoří adresář Datasys\Faxchange\log. Adresář pro logování je pak
    C:\Documents and Settings\<user>\Local Settings\Application Data\Datasys\Faxchange\log.
    LogLevel - úroveň logování v rozmezí 1 (nejméně) až 5 (nejvíce).
    Log se začne generovat po restartu služeb, které AD provider používají.
  8. Brooktrout TR10xx driver (LineDrv.TRxStream)
    Konfigurace je uložena v registrech Windows v klíči "HKLM\Software\Datasys\FaxChange\boston\log".
    Hodnota Implicitní hodnota Popis
    00_start_stop 3
    • 0 - není logováno
    • 1 - logování na konzoli
    • 2 - logování do souboru
    • 3 - logování na konzoli i do souboru
    01_fatal 3
    02_error 3
    03_warning 3
    04_info 3
    05_debug 1
    06_trace 1
    07_BrooktroutAPI 0
    EventLogFilter 3 Do aplikačního logu událostí Windows budou zapisovány události s důležitostí menší, než je nastavená hodnota. Implicitně tedy 00_start_stop, 01_fatal a 02_error. 0 znamená žádné logování do logu událostí, 8 znamená logovat vše.
    log_filename   Jméno souboru logu. Pokud není uvedeno, log se nevytvoří.
    log_overwrite 1 Pokud má hodnotu 1, bude starý log přepsán novým. Jinak jsou staré logy přejmenovávány tak, že je k jménu starého logu přidán čas přejmenování.

Vypnutí logování provedete takto:

Poté je nutno dotčený servis restartovat.

zpět na začátek


Logování činnosti jednotlivých komponent

Od verze Faxchange 6.0.35 lze nechat zapisovat komponenty Faxchange informace o svém běhu do logovacích souborů. Jak tuto funkci zapnout?

Najděte v registry HKLM\SOFTWARE\Datasys\FaxChange\log\system hodnotu dir. Ve výchozím stavu je tato hodnota prázdná; nastavte zde adresář, kde se budou logy vytvářet, např. D:\faxchange\etc\log\. Lze zadat i úroveň logování - vytvořte zde položku level (REG_SZ), ta může nabývat hodnot FATAL, ERROR, WARNING, INFO, DEBUG, TRACE (pořadí od nižší k vyšší úrovni). Nyní restartujte ty služby Faxchange, které chcete, aby zapisovaly do logu.
V zadaném adresáři si každá komponenta vytvoří vlastní podadresář <jmeno> a do něj zapisuje log s názvem rrmmdd_<jmeno>.log. Jména adresářů pro komponenty jsou tyto:
Faxchange.ConvertRTF (RTF konvertor) crtf
Faxchange.Gate.Fax (fax gateway) fxgw
Faxchange.Mail.Fax (mail gateway) fxmb
Faxchange.Server (fax server) fxsv
Faxchange.ConverPrint rastiff
Faxchange.ServerPrinter (faxová serverová tiskárna) srpr
Faxchange.SysAtt (system attendant) ssat
Databázové rozhraní fxODBC
UserManager usrMgr

Některé komponenty sem mohou ukládat i soubory s faxy, proto se doporučuje logování do souboru zapínat jen na nezbytně nutnou dobu (hledání problému). Pro vypnutí logování smažte obsah hodnoty HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Datasys\FaxChange\log\system\dir a restartujte servisy.

zpět na začátek