FaxChange novinky Obsah dokumentace Uživatelská dokumentace Administrátorská dokumentace Rejstřík pojmů Technická podpora Hledání on-line

Instalace FaxChange

Tento dokument Vás provede instalací FaxChange. Nejprve si ale přečtěte dokument Před instalací.

Z instalačního CD lze nainstalovat veškeré základní i doplňkové komponenty Faxchange.
Všechny komponenty lze nainstalovat programem Autorun.exe v kořenu instalačního CD. Pokud vaše CD mechanika podporuje funkci Autorun, spustí se setup automaticky po vložení instalačního CD. Z nabídky UMS produktů vyberte Faxchange a nyní můžete zvolit, které komponenty chcete instalovat.

Dokumentaci v elektronické podobě naleznete na instalačním CD v adresáři faxchange\doc\cz\index.html


Příprava před instalací
Možnosti instalace
Volitelná instalace
Pokročilá - distribuovaná instalace
Správnost instalace
Instalace klientů

Před instalací je třeba znát a připravit

Před instalací Faxchange je nutné znát tyto údaje:

Dále je nutné provést tyto přípravné práce:

Tím jsou ukončeny přípravné práce a je možno zahájit instalaci

zpět na začátek


Instalace

Po spuštění instalace se provede detekce .NET Framework a v případě jeho absence nabídne instalaci Microsoft .NET framework 2.0

Možnosti instalace

Po spuštění instalace se objeví okno s dotazem na typ instalace. Jsou podporovány 3 možnosti:

Celkový přehled typů instalace je uveden v následující tabulce:

Typ instalace Cílový adresář Typ databáze Další poznámky
Expresní Volí sama MS Access  
Volitelná Lze vybrat Možno zvolit MS Access, MS SQL nebo Oracle SQL server (pokud jsou instalovány ODBC ovladače a modul je licencován). Lze použít Exchange directory databázi
Pokročilá Lze vybrat Možno zvolit MS Access, MS SQL nebo Oracle SQL server (pokud jsou instalovány ODBC ovladače a modul je licencován). Umožňuje rozložit FaxChange na více serverů, použít Exchange directory databázi

Pokud chcete do existující instalace přiinstalovat další gateway, použijte skript _gateway.cmd z adresáře setup.

zpět na začátek


Volitelná instalace

Celá instalace je řízena průvodcem, který se dotazuje na určité informace a podle nich instalaci řídí. Po spuštění setupu (Autorunem nebo programem Faxchange\i386\server\setup\setup.exe) dojde nejprve ke zkopírování pomocných souborů na harddisk, může být vyžadován restart - v tom případě server restartujte a spusťte setup znova.
Poté se zobrazí první dialog průvodce.

Ten vám umožní přečtení licenčního ujednání. Pokračovat je možno teprve poté, co s licenčním ujednáním souhlasíte.
V dalším okně si můžete přečíst pokyny pro instalaci z CD; doporučujeme shlédnout i web Faxchange.
 

Nyní zadáte aktivační klíč, který se skládá ze čtyř skupin písmen a číslic a je v něm zakódována verze Faxchange, počet uživatelů, případné časové omezení a použitelné komponenty. Klíč zapište do okénka "Klíč" a stiskněte tlačítko Použít. Při správném zadání se typ klíče vypíše do okénka "Aktuální stav Faxchange".

Pri opisování aktivačního klíče dejte zejména pozor na záměnu podobných znaků, jako například "1" a "l". Pri zadání špatného kódu nebude aktivační klíč použit.


 

V dalším okně již volíte typ instalace - viz tabulka výše. Dále bude popsána volitelná instalace s poukázáním na rozdíly od expresní instalace.


 

Dále je si vyberte adresář, kam se Faxchange nainstaluje (u expresní instalace tento dialog není - automaticky se zvolí adresář Faxchange na disku s operačním systémem).

POZOR! Jméno adresáře nesmí obsahovat mezeru, jinak Faxchange nebude pracovat korektně.


 

Na další obrazovce se zadává servisní účet, pod kterým Faxchange běží. Tento účet musí být členem skupiny Administrators a rovněž musí mít administrátorské pravomoci na Exchange serveru. Obvykle se používá účet, pod nímž běží Exchange server. Účet lze zadat jako lokální ve tvaru <jméno_serveru\název_účtu> nebo jako doménový ve tvaru <doména\název_účtu>. Protože Exchange gateway musí vždy běžet pod doménovým účtem (v případě použití databáze v SQL serveru i faxserver), doporučujeme vždy používat doménový servisní účet. Toto je nutno mít na zřeteli zejména při instalaci Faxchange na standalone server. Pokud zadáte chybně heslo, instalační program na to upozorní.


 

Pokud váš klíč obsahuje více gatewayí, vyberte na další obrazovce, kterou budete instalovat.

Pokud používáte jinou gateway než Exchange, přečtěte si o ní v dokumentu pro konkrétní gateway:


 

Tento blok se týká jen instalace na Exchange Server

Po výběru Exchange gatewaye Vás instalace může upozornit na detekovanou verzi OS Win 2003 SBS. V tomto případě bude automaticky povolena služba "Microsoft Exchange MTA Stacks" a provedené změny v registrech. Po dokončení instalace bude vyžadován restart. Pokračujte Dále ->

Detail naleznete ve znalostní databázi

 

Po výběru Exchange gatewaye se instalace zeptá na verzi Exchange Serveru - Exchange 2003 nebo 2000. Pokud zvolíte špatně, FaxChange se nepodaří správně nainstalovat.

TIP: Pokud je Exchange nainstalována v Cluster prostředí (a FaxChange je na jiném počítači), instalujte FaxChange normálně - z pohledu FaxChange se nic nemění. Jako jméno Exchange Serveru zadejte "společné" logické jméno clusteru, ne fyzické jméno jednoho z clusterovaných počítačů (nodů).


 

V dalším kroku je zapotřebí spustit klienta Exchange (nebo Outlook) s profilem administrátora faxu. Mailbox administrátora samozřejmě musí být na tom Exchange serveru, na který instalujete Faxchange. Administrátor také musí mít právo instalovat formuláře - blíže viz kapitola o přípravě před instalací. Klienta nechejte spuštěného po celý zbytek instalace.

V případě, že na vás po spuštění Outlooku vyskočí okno s textem
"Naposled nainstalovaný program může způsobit, že aplikace Microsoft Office nebo jiná aplikace pro přijímání a odesílání pošty nebudou správně fungovat. Aplikace Outlook může tento problém vyřešit, aniž by ovlivnila program, který tento problém způsobil. Chcete, aby aplikace Outlook tento problém vyřešila?"
nebo podobným, je nutné pro spolehlivý chod Exchange administračních nástrojů a potažmo i FaxChange stisknout Ne. V případě že stisknete Ano, dojde k přepsání knihovny mapi32.dll v adresáři %SystemRoot%\system32. Pro správnou činnost je nutné tento soubor přepsat verzí z adresáře "\Program Files\Exchsrvr\bin".
 

Postupte na další obrazovku - zde zadejte jméno faxového administrátora (nejlépe alias - část internetovské adresy před znakem @) a stiskněte Použít jméno. V okénku Exchange adresa se objeví exchangovská adresa tohoto administrátora.

Pokud exchangovská adresa vrací odkaz na nesprávný server, nesprávného uživatele atd., máte zřejmě špatně nakonfigurovaný profil administrátora faxu.
Pokud alias není jednoznačný, mail klient nabídne seznam možných uživatelů, z něj vyberte administrátora faxu.


 

Pokud je ve vaší Exchange organizaci více než jedna administrační skupina (administrative group), vyberte, v které z nich má být Faxchange nainstalován.

Totéž platí pro routovací skupiny (routing groups) - pokud jich máte v organizaci více než jednu, musíte vybrat, do které se Faxchange nainstaluje. Rovněž je nutné vybrat server, na který se Faxchange nainstaluje, pokud je jich v administrační / routovací skupině více.
 

Poslední parametr Exchange gatewaye je jméno Exchange serveru - zadává se pouze pokud Exchange není detekován na serveru kde instalujete Faxchange. Expresní instalace se na jméno Exchange neptá - předpokládá že je na lokálním serveru.


 

Dále vyberte typ databáze, který bude Faxchange používat. Tento výběr u expresní instalace chybí - zvolí se automaticky MS Access. Seznam dostupných databází závisí na aktivačním klíči a na typu nainstalovaných databázových driverů.

Při použití MS Access databáze není potřeba žádná další konfigurační informace a setup pokračuje zadáním informací o tomto místě.

Konfigurace Oracle SQL databáze je popsána v tomto dokumentu.
 

Při použití MS SQL databáze musíte vyplnit následující dialog:


 

Na další obrazovce zadejte informace o vašem státě - název státu, mezinárodní telefonní předvolba (bez znaku + nebo úvodních nul), vnitrostátní předvolba vašeho města (bez úvodní nuly, v ČR prázdná), používaný jazyk a způsob práce s telefonními čísly: pokud je zatrženo "Nerozlišovat místní a meziměstske hovory", v rámci státu neexistují meziměstské provolby a předčíslí, číslo se vždy vytáčí v plném tvaru. Pokud není zatrženo, vytáčí se s ohledem na meziměstské provolby a předčíslí.

Výchozí nastavení odpovídá České republice - tj. prázdná vnitrostátní předvolba a nerozlišování místních a meziměstských hovorů.

Více o nastavení vytáčení čtěte zde.
 

Následuje volba faxového hardware. V současnosti jsou podporovány karty ISDN (CAPI), Brooktrout, Gammalink a modemy Class 1, 2 a 2.0. Pokud máte kartu jiného typu, zvolte instalaci bez ovladače faxu a ovladač doinstalujte dodatečně (např. diskety).

Seznam odzkoušených karet najdete na webu Faxchange.
 

Další dialogy se liší podle toho, jakou faxovou kartu používáte. Popsány budou všechny typy karet.
Je možno použít více typů ovladačů, např. Brooktrout karta + Gammalink karta; Brooktrout karta + modem apod. Tyto kombinace však nebyly odzkoušeny, nemůžeme tedy ručit za jejich bezproblémový chod. Pokud potřebujete více linek, doporučujeme použít více karet stejného typu (např. 2 x Brooktrout karta v jednom počítači).

Při zvolení karty Brooktrout se kontroluje Brooktrout System Software a pokud není nalezen, nainstaluje se. Poté se spustí konfigurační nástroj - karta se detekuje a vytvoří se konfigurační soubory nutné pro FaxChange.
Dále jsou potřebné tyto konfigurační informace:

  • CSID - ID faxů odeslaných touto kartou. Obvykle telefonní číslo, na které je karta připojena
  • Provolba ven - číslo vytáčené pro volání ven z ústředny, obvykle 0 nebo 9
  • Volba čísla - obvykle tónová, u starých ústředen může být pulsní
  • Typ linky - státní nebo pobočková
  • Hardwarové nastavení - počet faxových karet, IRQ, DMA. Při použití PCI karet zaškrtněte "V počítači jsou jen PCI karty" - PCI sběrnice IRQ a DMA přiřadí sama (PCI karta nemá switch pro IRQ)

Nastavení IRQ a DMA nesmí kolidovat s jiným hardware - karty musí být správně naswitchovány podle dokumentace od výrobce.

 

Po stisku Dál --> se pro každou Brooktrout kartu zadává I/O adresa, počet telefonních kanálů na dané kartě (výrobce dodává karty s dvěma až třiceti kanály, dle typu) a typ karty. Toto nastavení budete zadávat tolikrát, kolik faxových karet máte instalovaných.

Pokud používáte ISDN BRI Brooktrout kartu, počet kanálů znamená počet použitých B-kanálů ISDN linky. Tedy 1 BRI linka = 2 kanály.

Pokud používáte ISDN PRI linku, čtěte tento dokument.

Pozor - nelze kombinovat karty TR114 s kartami TRUfax. Podrobnější informace zde.


V případě použití modemu nejprve zadáte počet modemů - maximální podporovaný počet je 98. POZOR - protože Faxchange používá vlastní ovladače, nesmí být modemy použité pro faxování instalovány pomocí Control Panel - Modems!


 

Konfigurační informace modemu jsou následující:

  • CSID - ID faxu. Typicky to bývá telefonní číslo v mezinárodním formátu, kterým se lze na daný fax dovolat, může to ale být i řetězec velkých písmen bez diakritiky. Toto číslo se dosazuje do hlavičky faxu a na základě něj lze faxy směrovat konkrétnímu příjemci
  • Port - označení sériového portu, ke kterému je modem fyzicky připojen
  • Volba - typ vytáčení, buď pulsní (staré ústředny s krokovými voliči) nebo tónové (digitální ústředny)
  • Typ linky - má vliv na detekci oznamovacího a obsazovacího tónu. Státní linky obvykle negenerují oznamovací tón, pobočkové obvykle tento tón generují
  • Provolba ven - číslo, které je nutno vytočit pro připojení do telefonní sítě mimo podnik ("ven z ústředny")

Toto dialogové okno se vyplňuje pro každý modem zvlášť. Tedy kolik modemů jste zadali, tolikrát se toto okno objeví a každému modemu zadáte jeho vlastnosti.


Pokud používáte Gammalink karty, stačí zadat CSID, provolbu ven z ústředny a typ vytáčení. Ostatní nastavení si zjistí autodetekční rutina.


U CAPI ISDN karty je nutno zadat CSID a provolbu pro volání ven z ústředny.

Není doporučeno používat více CAPI karet od různých výrobců, více informací zde.


 

Tento blok se týká jen instalace na Exchange

V případě Lotus Notes nebo SMTP gatewaye pokračujte registrací a kopírováním souborů.

Pokud instalujete gateway do Exchange 2000 a vyšší, můžete si vybrat, zda seznam uživatelů bude uložen v databázi, kterou jste si vybrali dříve v setupu, nebo zda se bude brát přímo z Active Directory. To vám umožní administrovat faxové vlastnosti uživatelů z programu Active Directory Users and Computers.

Upozornění: Instalace na Exchange 2000/2003 s integrací do Active Directory musí být prováděna pod administrátorským účtem, který patří do skupiny Schema Admins!

V případě, že nastavíte "separátní databázi FaxChange", bude nutné ke konfiguraci práv a skupin uživatelů ve FaxChangi používat nástroj FX User manager a provádět synchronizaci pro aktuálnost databáze. V případě že zvolíte instalaci do Active Directory, objeví se u každého uživatele v "AD Users and Computers" záložka, na které lze provádět konfigurace (samozřejmě můžete uživatele spravovat i nadále z FX User manageru).

K přidání záložky je nutné modifikovat AD schéma. Pokud se FaxChange instaluje na počítači, který je zároveň PDC a Exchange Server, instalace si modifikaci AD povolí sama. Pokud je však PDC a/nebo Exchange Server na jiném počítači, je nutné na PDC a na Exchange serveru dvouklikem naimportovat do registry soubor support/AD/ADenable.reg z instalačního CD.

Dále je možno vybrat, z kterých kontejnerů Active Directory budou uživatelé viditelní pro Faxchange (tj. bude možné jim povolit faxování). Nastavte zatržítka u těch kontejnerů, které mají být viditelné pro Faxchange. Defaultně Faxchange "vidí" všechny uživatele v AD, což může být problém u velkých organizací s více pobočkami (dlouhé načítání seznamu uživatelů, ne všichni uživatelé mají mít právo faxovat atd.).
Změnit nebo nastavit seznam "povolených" kontejnerů lze po instalaci v registry, popsáno zde.

Volba databáze v directory se nenabízí při expresní instalaci.

Pokud instalujete jinou gateway než Exchange, zobrazí se místo výběru AD databáze a uživatelských kontejnerů další dialogy zavislé na typu gatewaye. Zkontrolujte si je prosím dle následujících dokumentů:

Po zadání konfigurace máte možnost si zaregistrovat váš Faxchange a je zahájeno kopírování souborů na pevný disk. Zkopírují se potřebné binární soubory, knihovny a dokumentace. Poté se vytvoří databáze a nainstalují se jednotlivé komponenty Faxchange. Která komponenta se právě instaluje je zobrazeno v záhlaví okna instalačního programu.

Pokud instalujete Faxchange na Windows 2003, zobrazí se dialog s postupem povolení instalace kernel-mode driveru faxové konverzní tiskárny. Proveďte tyto kroky:

  1. Zvolte Start menu -> Spustit..., zde zadejte "gpedit.msc" a stiskněte OK
  2. Běžte do Computer Configuration (Konfigurace počítače) -> Administrative Templates (Šablony pro správu) -> Printers (Tiskárny)
  3. Najděte volbu "Disallow installation of printers using kernel-mode drivers" ("Zakázat instalaci tiskáren používajících ovladače režimu jádra") a nastavte ji na "Disabled" ("Zakázáno")
  4. Zavřete gpedit
Pak stiskněte "Dál".
 

Tento blok se týká jen instalace na Exchange

Dalším krokem je instalace formulářů. V zobrazeném okně vyberte příslušné knihovny, do kterých chcete formuláře nainstalovat (stačí jen ty jazyky, jaké používají vaši klienti). V případě problémů s vytvořením knihoven a instalací formulářů budete upozorněni. V případě potřeby je možno knihovny vytvořit ručně v Exchange System Manageru, poté je nutno tlačítkem Obnovit seznam knihoven formulářů načíst aktualizovaný seznam dostupných knihoven. Pro úspěšnou instalaci musí mít administrátor faxu na vybranou knihovnu právo Owner. V případě nedostatečných práv Vás instalační program opět upozorní.

Pokud není zatrženo Instalovat formuláře pro OS Windows 2000 a novější (funkce dostupná od verze 6.0.36), nainstaluje se "stará" verze formulářů - ty fungují správně jen pokud má uživatel administrativní pravomoci na svém PC (má přístup do všech částí filesystému a smí registrovat komponenty). To platí pro klienty běžící na Windows 9x/Me/NT4.0.
Pokud klienti používají Windows 2000 a novější (nebo pracují na libovolné verzi terminal serveru), musí být uvedená volba aktivní a na klientech je nutno doinstalovat některé komponenty pod administrativním účtem. Více zde.


Posledním krokem je volba instalace SMTP receiveru. SMTP receiver umožňuje odesílat zprávy ze SMTP přímo na server FaxChange bez nutnosti směrování do POP3 mailboxu. Dále umožňuje klientům či aplikacím odesílat zprávy přímo pomocí protokolu SMTP bez nutnosti komunikace s vlastním SMTP serverem.
Zvolíte-li

bude SMTP receiver nainstalován na konci instalace FaxChange.
 

Instalace Faxchange je dokončena. V okně se vypíše seznam případných chyb, které při instalaci nastaly.
 

Nyní je nutno počítač restartovat. Ještě předtím je možno provést změnu konfigurace Faxchange programem fxCfg a naimportovat uživatele. Import není nezbytně nutný - noví uživatelé se do databáze zařadí automaticky v okamžiku, kdy se pokusí odeslat první fax.


 

zpět na začátek


Jak se přesvědčit o správnosti instalace

O tom, že FaxChange byl správně nainstalován, se převědčíte takto:

  1. Faxchange.ConvertBig
  2. Faxchange.ConvertMaster
  3. Faxchange.ConvertPrint
  4. Faxchange.ConvertRTF - tyto čtyři služby převádějí faxové zprávy do faxového formátu
  5. Faxchange.Gate.Fax - (Exchange) faxová gateway, zachytává faxové zprávy a předává je fax serveru
  6. Faxchange.Gate.Mail - mailbox agent (Exchange), posílá uživatelům náhled faxu a potvrzení o (ne)doručení
  7. Faxchange.GateNotes - gateway do Lotus Notes
  8. Faxchange.Pop3Smtp - SMTP gateway
  9. Faxchange.LineDrvBT, LineDrv2, Gammalink nebo UMS.LineDrv.CAPI_ISDN - ovladač faxové karty Brooktrout, Class2, Gammalink nebo CAPI ISDN
  10. Faxchange.Server - fax server, řídí činnost konvertoru a ovladačů linek
  11. Faxchange.SysAtt - kontroluje činnost všech ostatních služeb Faxchange
  12. Faxchange.ServerPrinter - serverová faxová tiskárna pro klienty

Všechny tyto služby by se měly po resetu počítače spustit. Je zde ještě služba faxinit (jen u karty Brooktrout), která pracuje jen bezprostředně po restartu a inicializuje faxovou kartu. Poté se automaticky zastaví.

Defaultně jsou práva na tyto shary nastavena Full Control pro Everyone. Pro zvýšení bezpečnosti je lze nastavit restriktivněji takto:
Faxchange - tento share používají servisy pro přístup do filesystému, administrátoři pro administraci. Servisní účet Faxchange musí mít právo Full Control, Administrators - Full Control, Everyone - Read (nebo No acces, pokud nepoužíváte program faxspy - sledování fronty faxů pro uživatele).
Faxchange\fxprintq - používají uživatelé, kteří mají z NT přimapovanou faxovou tiskárnu. Nechte Everyone - Full Control, v tomto adresáři při tisku vznikají soubory, které se pak mažou a odesilatelé faxů na to musí mít právo.
Faxchange\etc\fxloader - tady jsou instalační soubory klientských komponent, nastavte Everyone - Read

zpět na začátek